1,6 млн.лв. от МОН: Интернет за ромчетата или финансиране на „А1“ и „БТК“?

0

Министерството на образованието е възложило поръчка за изграждане на Wi-Fi зони в ромските квартали с цел подпомагане на учебните процеси в големите градове.

Според МОН това е начина всички деца да имат свободен достъп до електронно обучение. Изградените мрежи ще бъдат предоставени безвъзмездно на ромските махали за срок от 3 месеца. Финансирането е от бюджета чрез програма „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“. Проектът е на стойност 1 625 412,00 лева без включено ДДС. Той вече е в изпълнение, а зададеният срок за изграждане на мрежите е 14 дни.

На „А1“ е възложено изграждането на оптично кабелно трасе в квартал „Победа“ в Бургас, в София – кв. „Факултета“, в Кърджали – кв. „Боровец“, във Видин – кв. „Нов път“ и част от квартал „Изток“ в Пазарджик. Като за услугата държавата ще заплати 810 хил. лева на оператора.

„БТК“ изгражда трасе в „Долно езерово“ в кв. „Горно езеро“ в Бургас , в част от квартал „Надежда“ в Сливен, в Благоевград на махала „Предел“, а в град Пловдив кварталите „Столипиново“ и „Шекер махала“. Стойността на проекта е 815 412 хил. лева.

Обществената поръчка за проекта е обявена на 08.04.2020 г. в 16:16 часа. А срокът за подаване на оферти изтича на 08.04.2020 година – същия ден.

Смисълът на провеждане на обществена поръчка без спазване на стандартната процедура е с цел бързо изпълнение на определената дейност, макар и на по-неизгодна цена. Тук обаче става въпрос за далеч по-голям проблем.

Според сроковете мрежата трябва да бъде изградена в рамките на 14 дни от подписване на договора. Екипът ни засне, че изпълнението в Бургас вече е започнало, но все още е далеч моментът на реално свързване на децата с интернет.

Както вече знаем, извънредното положение е обявено до 13 май. Дори и мрежата да бъде готова утре, остава въпросът необходимо ли беше Министерството да вложи 1,6 млн. в нещо, което ще се ползва едва две седмици от деца, които вече месец и половина се справят с образованието си и без електронен достъп с помощта на медиатори, които им носят необходимите материали.

От Сдружението на електронните комуникации излязоха с позиция относно съмнителната поръчка, като повечето местни кабелни оператори казват, че вече имат готови оптични трасета изградени в посочените ромски махали. Според тях безплатното наличие на такива би накарало дори тези, които имат възможността на плащат услугата да не го правят. Това на практика означава, че голяма част от хората, работещи за доставчиците, могат да останат без работа във времена на криза.

СЕК предлагат и алтернатива: да бъдат раздадени ваучери или извършени директни плащания именно за учениците, които не могат да си позволят интернет достъп за времето на извънредно положение.

Реакция имаше и от друга браншова организация (БАБТО), които също изразиха притесненията си в официално писмо, адресирано до премиера Бойко Борисов, президента Румен Радев и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
Според тях обявената цена от 1,6 млн. е твърде висока и поръчката би могла да бъде изпълнена на много по-ниска стойност и в по-кратки срокове.

Тук въпросът, който не можем да не си зададем е, не е ли това поредният начин да елиминират местните телекоми за сметка на големите такива?

Според детайлите на проекта, след изтичане на тримесечния срок за безвъзмездно ползване, новоизградените мрежи ще бъдат пренасочени към посочени от МОН училища. Наше проучване показа, че през 2018 и 2019 година от образователното министерство вече са инвестирани близо 15 млн. лева за изграждане на безжични мрежи за 1105 начални, средни училища и гимназии от общо 1963 в страната (по данни на НСИ от 24.04.2020).

агенция за подбор на персонал
Balkan eCommerce Summit
зарядни станции за електромобили