На кино може, на театър-не. Заради актьорите на сцената.

0

По-рано здравният министър издаде заповед, която позволи провеждането на някои културни мероприятия. Това, което бързо успя да създаде смут, бе разграничението между кина и театри.

Условие за работа на кината е залата да е запълнена на не повече от 30 %. Така се зародиха въпроси защо тогава театри и опери не могат да отворят.

Отварят кината, разрешават посещенията на музеи и библиотеки

В тази връзка министърът на културата Боил Банов обясни, че проблемът не е в аудиторията, а в актьорите. Излизайки на сцена и изпълнявайки представлението си, те попадат в твърде близък и директен контакт, което застрашава тяхното здраве.

Ако сцената обаче е външна, проблем няма – вирусът явно бяга бързо, въпреки директния допир.

„Разбира се, че се препоръчва в началото да излизат по-малки трупи, моноспектакли, по-малки групи, които свирят, защото струпването на много хора, ясно е, че това не е препоръчително към момента да се осъществява. Това е въпрос, който самите колективи трябва да седнат и да обсъдят. Ако аз сега бях директор, щях да се опитам да промотирам моноспектакли.“, каза Банов.

И все пак, дори моноспектакли не са разрешени на закрито. Тоест за театри и опери без външни зали, вариант за работа не се предлага.

В допълнение се забеляза и сериозен пропуск в заповедта, а именно, че в нея не е посочено дали се забранява функционирането на климатизацията в кинозалите, която е известно, че разпространява заразата. Министърът посочи, че пропускът ще бъде коригиран и климатизация няма да има.

А за тези зали е известно, че нямат прозорци, т.е. няма и възможност за проветряване.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили