Продължава спадането на язовир Тича. Водоемът захранва с вода градовете Шумен, Търговище и Велики Преслав, както и още няколко по-малки населени места. Според разчетите водата в него трябва да стигне за следващите две години, но никой не може да каже с точност дали качеството й няма рязко да се влоши преди това и да стане негодна за пиене.
При пълен обем от 311 милиона кубически метра в язовир Тича сега има 148 милиона. Влияние оказва и фактът, че през последните две години няма сняг, а дъждовете са малко. През август месец в чашката на язовира са паднали 5 литра на квадратен метър дъждове.
На фона на водната загуба тази есен трябва да се сключат договори на стойност 126 милиона лева за нов довеждащ водопровод и пречиствателна станция на язовир Тича.
„Ако тази пречиствателна станция беше построена по-рано, нямаше изобщо да ни безпокои колко е водата в язовир Тича, защото водата може да стигне до дъното, тя ще се пречиства и няма да стигне лоша вода до потребителите“, коментира Стефан Желев, областен управител на Шумен.
Според властите, ВЕЦ-ът на стената на язовир Тича не работи от февруари. Намалени са водите за поливане. Въпреки това, само за 6 месеца 20 милиона кубика вода са изчезнали.
„Хората да си гледат работата. Ако трябва и на режим да се вкара града, бойлери ще изпукат, ама какво да се прави. Трябва да се пази, после какво ще пием…“, споделя жител на Шумен Иван Жеков.
„ВиК изготвят обществена поръчка за даване от Басейнова дирекция на водоползване на 68 други водоизточника, които са в околностите на Шумен. Но целият сбор – техният дебит не е достатъчен да захрани град Шумен“, предупреждава Желев.
Преди дни министър Емил Димитров заяви, че Източна България е пред водна криза и се налага търсене на алтернативни водоизточници. Такъв за Шумен е довършването на вопроводна система Дунав, която обаче разчита на кладенци. Междувременно прогнозите са, че ни очаква горещ и сух септември