Организацията „Зелени Балкани“ обяви месец септември за Месец на царския орел.
Предците ни са наричали този вид орли Повелите на бурите.
За целта от организацията се обръщат с призив към гражданите на страната да подават сигнали, ако забележат посегателство върху царски орел, бракониерство или незаконно използване на отрови.
Очакват се и доброволци, осиновители и дарители в Спасителния център за диви животни. Специалистите по опазване на околната среда са определили септември като месец на царските орли, наричани от предците ни повелители на бурите, предава БТА.
Над 90 процента от популацията на царския орел в България е съсредоточена в района на Сакар планина и Дервентските възвишения. Тези райони са се превърнали в последните крепости на местообитание на тази величествена и красива птица.
Към днешна дата популацията на царския орел се оценява на около 25-30 двойки, а известните сигурни гнездящи двойки през 2008 г. са едва 18. Към 2020 г. са открити 34 двойки царски орли.
Царският орел, наричан още и кръстат орел, каргуй е един от най-едрите орли в България, с малко по-малки размери от Скалния орел. Размерите на тялото варират от 72 до 100 cm, а размахът на крилата е между 190 и 267 cm.
Включен е в Червената книга на България като критично застрашен вид.