Състоянието на съдебната власт, безконтролността и безотчетността на главния прокурор и състоянието на медиите в България будят загриженост.
Това пише в новия доклад на Европейската комисия върховенството на закона в 27-те държави-членки на ЕС. В доклада страната ни се споменава като една от проблемните държави заедно с Румъния, Словакия, Унгария и Полша.
Докладът отчита, че в България се предприемат стъпки за реформиране на съдебната система и преструктуриране на прокуратурата. Въпреки това правомощията на главния прокурор и ролята му във Висшия съдебен съвет продължават да са повод загриженост. Според Брюксел всички прокурори и следователи де факто са подчинени на главния прокурор. Припомня се, че липсата на възможност за разследване срещу него въпрос е повдигнат не само от Еврокомисията, но и от Съвета на Европа и Европейския съд за правата на човека.
Структурата и функционирането на Висшия съдебен съвет също пораждат загриженост, отчитат от Комисията. Главният прокурор играе решаваща роля в прокурорската колегия и в редица дейности на ВСС, което е проблем, посочен и от Венецианската комисия.
Борбата срещу корупцията е посочена като водещ приоритет на правителството, отчитат от Комисията. Протестите, избухнали през лятото обаче показват недоволство на обществото от липсата на напредък в борбата срещу нея. Като положителен елемент се отчита подобреното сътрудничество между органите, които се занимават с това. Споменава се, че през първата половина на 2020 г. са започнали разследвания на високо ниво и са повдигнати обвинения по някои дела. Но въпреки това се очакват повече окончателни присъди по дела, свързани с корупцията по високите етажи. В доклада се казва, че липсата на резултати в борбата с корупцията са сред причините за протестите в България.
Непрозрачната собственост на медиите също предизвиква безпокойство в Брюксел. Според Еврокомисията са установени връзки между политици и медии. В доклада се казва, че няколко асоциации за свобода на медиите съобщават за физически или онлайн атаки срещу журналисти.