Моторните спортове привличат хиляди почитатели по цял свят. Можем да забележим най-различни формати, 24-часови състезания, разнообразни ралита и сериозни пистови преживявания. Феновете обичат аромата на гориво и определено оценяват високите скорости и рисковете на пилотите.
Малцина успяват да стигнат до върховете и елитните състезания и точно по тази причина можем да се запознаем с електронните спортове. Съществува една малко по-отворена и доста впечатляваща дисциплина за пилотите от електронната Формула 1, която печели милиони фенове по света.
Имайки предвид ограниченият брой състезания в реалния свят, можем да забележим, че има достатъчно фенове, които с удоволствие ще обърнат внимание и на още една надпревара. В света на електронните спортове, високите скорости могат да бъдат открити под името F1 Esports Series. Tук можем да срещнем достатъчно обрати, различни стратегии за победата, както и сериозни наградни фондове за играчите.
Последните три състезания от новия сезон започнаха с надпревара в Бахрейн, Виетнам и Китай, а наградният фонд е 750 000 долара. Както вече мнозина се досещат, този вид състезания привлича по трима души в отбор и можем да забележим, че официалните електронни пилоти разполагат със спонсори като Alfa Romeo, Ferrari, Shadow, AMG и много други. Н
адпреварата се води на последната версия на компютърната игра F1 2020, но тук можем да открием някои леки разминавания. Организаторите на този електронен спорт не провеждат цяло състезание, надпреварата в Бахрейн беше с 35% дължина, спрямо реалното състезание. Именно на нея отборът на Alfa Romeo доминира с пилоти като Джарно Опмер и Даниел Березни, по петите им беше представителят на Red Bull – Марсел Кийфър.
На пистата във Виетнам победител беше миналогодишният шампион Дейвид Тониза, който финишира с електронния болид на Ferrari. Опмер успя да вземе победата в Китай. Състезанието продължава да се води по официалните правила на Формула 1, но освен далеч по-кратко време, тук е трудно да видим някакви особени различия, особено след като забележим, че феновете на това състезание продължават да се увеличават.
Макар и състезателите да не изпитват същото натоварване като реалните колеги, те много добре познават тънкостите на надпреварата и доставят същото реално изживяване, като дори звукът е точно толкова реален. Очаквано към това забавление можем да добавим опцията за залози, както забелязваме в ревюто на efbet от Нострабет – брандът разполага със секция за електронни спортове, с което забавлението да стане още по-реално.
На пистата има 22 пилота от 10 различни отбора, а състезателният календар тепърва започва да добавя събития, като най-важното е, че този формат не се дублира с реалната надпревара. Макар и електронните спортове често да се разглеждат само като алтернатива, не трябва да забравяме, че реализмът и динамиката ги превръщат в още една добра възможност за забавление.
Не трябва да забравяме, че почитателите, които вече се измерват в милиони, са често и почитатели на реалните надпревари на писта. Още по-приятната новина е, че освен организаторите на състезанията, можем да забележим и участието на създателите на играта – студиото Codemasters. Именно те се гордеят с възможността да разработват една от вълнуващите електронни платформи за премерването на силите, а съдейки по зрителския интерес, пилотите и организаторите със сигурност успяват да намерят правилната формула за успех.
Да не говорим, че вече се заформят съперничества като това на Давид Тоница, Фреди Расмусен и още много други. Що се отнася до излъчване и опция за стрийм, тя е далеч по-лесно достъпна, а още по-добрата новина е, че за тази платформа се подготвя дори коментарно студио от професионалисти, които имат какво да споделят по темата. Нека не забравяме, че пилотите в този формат също изпитват най-различни затруднения от гледна точка на атмосферни условия, избор на гуми и още много други.
Платена публикация