Joint Danube Survey 3 акостира в Русе

1

expedition-rs14Изследователският екип, който работи на 4 плавателни съда – сръбският „Argus“, румънският „Istros“ и австрийските „Wien“ и Meßschiff IV, включва химици, хидробиолози и микробиолози от Словакия, Румъния, Австрия, Сърбия, България, Унгария и Хърватия. В състава му има и един българин – доц. Лъчезар Пехливанов. По време на 2375-километровото си пътуване те вземат проби и анализират състоянието на водата, флората и фауната на най-голямата европейска река.

expedition-rs16Според ръководителя на изследователската група, Бела Шчани, за първи път се прави подробно проучване на химическите компоненти във водите на реката. Засега резултатите са оптимистични и учените отчитат високи нива на биологично разнообразие и редки видове. Все още обаче има микробиологични замърсявания, остатъци от нефтопродукти, пестициди и химикали.

expedition-rs40Учените са категорични, че интензивният риболов с мрежи и най-вече бракониерството вреди сериозно на рибното богатство в реката. Сред най-уязвимите видове са есетровите риби, които в момента са забранени за риболов в целия Дунав, както и в Черно море.

expedition-rs64Констатирано е и увеличаване на т.нар. инвазивни видове животни и растения, включително риби, които влияят неблагоприятно върху местните видове. Сред тези инвазивни видове са например мидата драйсена, като река Дунав се смята за един от коридорите за нейното разпространяване. Тя създава проблеми, като запушва тръбите с обрастванията си. Друг такъв вид е рибата китайски поспаланко, която напоследък е в голямо количество в Дунава.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

1 коментар

  1. Ха дано изследванията на тази експедиция да докажат ,че дунавската вода е по-чиста и става за къпане,за поливане и най-вече за МИЕНЕ НА УЛИЦИТЕ!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук