Съществува кръстосан имунитет и това вече е доказано от учените. Това заяви по БНТ доц. Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел „Вирусология“ в Национален център по заразни и паразитни болести;
Това означава, че ако сме прекарали друга коронавирусна инфекция, организмът има известен имунитет и срещу COVID-19.
За възможността от повторно заразяване от COVID-19 засега не може да се говори със сигурност, тъй като има само единични случаи изобщо в света. Следователно липсват достатъчно данни, заяви доц. Николаева.
Този вирус, по думите ѝ, е относително стабилен в сравнение с други негови „събратя“. Тя беше категорична, че доказано той се разпространява основно по въздушно-капков път и носенето на маски намалява неговото разпространение до над 90%.
Успехът на Китай в борбата на срещу коронавируса доц. Николаева обясни с наложения в началото тотален „локдаун“ на населението в Ухан, мярка, която за други страни е невъзможна по икономически причини. В Китай вече има и ваксина, която е в напреднал стадий на изпитание, коментира още доц. Любомира Николаева-Гломб.
„Мерките са напълно адекватни и дори има място и за още затягане“, каза още доц. Гломб. По думите ѝ маските, дистанцията и възможността да се работи от вкъщи са фактори, които допълнително спомагат много за ограничаването на заболеваемостта. Според нея при стриктно спазване на дисциплина в поведението на хората, дори в едно домакинство може заразеният член да бъде изолиран и да не предаде инфекцията на другите: