През месец март се очаква да започне старта на масовата ваксинация, в която всеки български гражданин ще може да бъде ваксиниран.
Какво трябва да знаем?
Здравноосигурените могат да търсят ваксината от личния си лекар. Той няма право да откаже имунизация.
ЗдравноНЕосигурените също могат да получат ваксина, но желанието си трябва да заявят в РЗИ.
След като изявите желанието си да получите ваксина, ще ми бъде определен ден и час за поставянето ѝ. Местоживеенето не би трябвало да има значение за получаването на ваксина. В малките населени места масовата ваксинация също трябва да започне още следващия месец. Вече има заповед на здравния министър за разкриване на 318 временни имунизационни пункта, в които ще се извършва имунизацията срещу коронавирус. Списъкът на лечебните заведения и РЗИ-тата по области, в които ще се открият временните ваксинационни пунктове можете да видите ТУК.
След първата доза ваксина
Различните ваксини изискват различен период от време между двете дози. При поставянето на първата доза, лекарят трябва да информира пациента кога е часът за втората доза. Той е също толкова важен като първия час и за да няма хаос в организацията, пациентите трябва да стриктно и отговорно да спазват и втория им даден час.
Коя ваксина да изберем?
В сайта на министерството на здравеопазването могат да бъдат открити кратките характеристики на всяка от наличните до момента у нас ваксини.
А те са:
Пфайзер/Бионтех
Модерна
Астра Зенека