Емоджи, влогър, блокчейн вече са „законна“ част от българския език

0

Най-новите влезли в българския език, вече са „узаконени“ в новото издание на „Речник на новите думи в българския език /от първите две десетилетия на XXI век/“, съобщи пресцентърът на БАН.

Речникът е дело на авторски колектив от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Академията.

Изданието, което има 333 страници, е третата част от серията лексикографски справочници, издавани от 2001 година насам, в които се документират най-новите попълнения в българската лексика. В него са представени както думи, навлезли от други езици в началото на новия век, като емоджи, влогър, блокчейн, така и неологизми, образувани на българска почва, като блогороман, е-идентичност, еврочакалня.

В речника са включени също семантично обновени думи, като облак, нови съставни названия и терминологични съчетания, като защитено училище, дигитално неравенство, кръгова икономика, молекулярна кухня, и нови фразеологизми – като перфектната буря. Там са още фейк, туитвам и инстаграм. Включена е думата „кликтивизъм“ – отстояването на обществена позиция чрез кликване на файла. „Дигитална хигиена“ също е част от речника. Включени са и понятия от кулинарията като щолен и рикота.

Речникът ще бъде полезен за всички, които се нуждаят от информация за значението и употребата на най-актуалната лексика и фразеология в българския език, отбелязват езиковедите от БАН.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили