Това са показали проучванията в открития край града некропол, извършени от археолога от Русенския исторически музей Деян Драгоев. По думите му, наложило се е некрополът да бъде проучен по най-бързия начин, тъй като попада в трасето на газопровода между България и Румъния.
Общо са били проучени 376 погребения, уточни Драгоев. Те са от тракийско, римско и старобългарско време. Осем са от късножелязната епоха, т.е. – от времето на траките по нашите земи. Останалите са от времето на ранната Римска империя, както и от късноантичната епоха – 4-6 век. Последните като хронология разкрити гробове се отнасят към Второто българско царство – от края на 12 и първата половина на 13 век.
В некропола, на 150 метра от римската крепост Тегра, са намерени и множество накити – бронзови и сребърни монети, както и цели керамични съдове.
По думите на Драгоев, предстои да бъде извършен антропологичен анализ на скелетите, чрез който ще бъде направен опит да се разкрие картината на живота на населението през тези 2000 години назад във времето. Резултатите и находките ще бъдат изложени в Русенския исторически музей.