Три са най-вероятните сценарии за формиране на правителство според експерти.
Това са кабинет на малцинството, нови предсрочни избори или кабинет, съставен след трети връчен мандат. Не се изключва, като вариант на последния сценарий, подкрепа на сегашния служебен кабинет.
Пълната липса на търсене на диалог от страна на Слави Трифонов прави сценариите за формиране на кабинет изключително малко вероятни, смятат политолозите. Според тях Слави Трифонов не се различава по нищо от Бойко Борисов в стила на комуникация, предлага предварително обречен кабинет за да го отхвърлят всички и да се завърти рулетката така, че някой друг да понесе отговорността. Предложението е за да удържи на обещанието си да не влиза в коалиционни договорки. Трифонов не протегна ръка към партиите от протеста, чиято подкрепа му трябва, което прави сценария е повече от възможен.
Вторият вариант е кабинет на малцинството. Правителство на малцинството е „тънка работа“, защото трябва да се осигурява подкрепа всеки път за всяко решение. С всеки неуспех в това отношение вероятността от предсрочни избори ще нараства. Ако въобще се стигне до съставянето на такова правителство. Препъни камъкът пред тази ситуация е, че този кабинет трябва да бъде гласуван от 121 депутати и които и да са те, коалицията ще изглежда явна.
Третият сценарий са, разбира се, нови избори. Въпросът е кога биха били те и какви са шансовете да има избори 2 в 1 с президентските. Според конституционалисти, вероятността за това е малка.
Все пак заради малко по-различното съотношение на силите сега вероятността новият 46-ти парламент да излъчи правителство (макар и на малцинството) е една идея по-голяма, отколкото след изборите на 4 април. Хич няма да е чудно обаче, ако скоро пак се окажем пред нови парламентарни избори – трети за годината. Във всеки случай все още е рано да се каже, че страната е „обърнала нова страница“ и че започналата промяна е станала същностна и необратима.