Това стана ден след падането на Берлинската стена, на пленум на ЦК на БКП, на който генералният секретар на партията Тодор Живков подаде оставка, след като 33 години бе управлявал страната.
Живков беше освободен с благодарности, за това, че 33 години държа в хомот българския народ, че осигури на група избрани „светло бъдеще“. Мнозина вероятно си спомнят физиономията на бившия Първи, не вярващ, че това е действителност…
В основата бяха Андрей Луканов и сподвижниците му Добри Джуров, Станко Тодоров, Петър Младенов. На мястото на Живков за генерален секретар на БКП и Председател на Държавния съвет беше избран Петър Младенов, дотогава външен министър. Луканов пък бе един от премиерите в страната след демократичните промени. Той бе застрелян пред дома си в София на 2 октомври 1996 година.
И днес за мнозина превратът от 10.11.1989 г. е край на една епоха, на един строй и на един политик – Тодор Живков. Че тази дата не е краят на никаква епоха е повече от видно: в заключителното си слово на пленума на ЦК на БКП новият Генсек Петър Младенов заявява, че “ние виждаме преустройството в България единствено и изключително в рамките на социализма, в името на социализма и по пътя на социализма”. Изводът е ясен – на тази дата се осъществи някаква промяна в комунистическата партия, но не и в държавата.