На 23 август 1991 година Борис Елцин обявява, че Комунистическа партия на Съветския съюз престава да съществува.
КПСС е създадена през 1922 година, когато Москва преминава към централизирано и еднопартийно управление на комунистическата мегадържава.
Образуването на Съветския съюз е последица от Октомврийската революция от 1917 година, когато болшевиките начело с Владимир Ленин свалят Временното правителство. На мястото на Руската република е създадена Руска социалистическа федеративна съветска република.
След смъртта на Ленин през 1924 г. настъпва кратък период на борба за надмощие в партията. В средата на 20-те години на XX век начело застава Йосиф Сталин. Той унищожава политическите си противници чрез масови арести на военни лидери, членове на комунистическата партия и обикновени граждани, които са изпратени в поправителни трудови лагери или са осъдени на смърт.
Смъртта на Сталин през 1953 г. е последвана от период на политическа и икономическа либерализация.
Управлението заема Леонид Брежнев от 1964 г. до 1982 г. То е често критикувано като период на застой в СССР. За да го преодолее, в средата на 80-те години на XX век последният съветски лидер Михаил Горбачов започва реформи и либерализация на икономиката чрез политика на гласност и перестройка. Вместо това политиката на Горбачов довежда до края на Студената война и поредица от събития в Централна и Източна Европа през есента на 1989 г, довели от своя страна до падането на комунистическите режими в Източна Европа в рамките на няколко месеца.
През август 1991 г. е направен опит за държавен преврат, а голяма роля в организирането на съпротива на преврата изиграва Борис Елцин. На 23 август същата година Елцин обявява разпада на Комунистическата партия на Съветския съюз.