Емблематичните за Русе сгради на хотел „Ислях Хане“, бирария „Фишер“ и на Първото българско застрахователно дружество „България“, които вече не са част от архитектурния ансамбъл на града, могат да бъдат видени виртуално.
Историите бяха разказани пред ученици от Математическа гимназия „Баба Тонка“, които бяха и първите, успели да се пренесат в изгубеното минало на града. Беше проведена и своеобразна дискусия за нуждата да знаем и помним историята си и как от действията ни като общество зависи какво бъдеще ще изградим.
Това е част от проекта „Изгубеното минало на Русе“ на Сдружение „Градоред“, който се реализира по програма „Знание и растеж“ на Фондация „Русе – град на свободния дух“ с подкрепата на „Еконт Експрес“.
В рамките на проекта бяха изградени 360-градусови модели на зданията на база архивни снимки, чертежи и информация, които са събирани от Историческия музей, Държавния архив и архива на Община Русе, както и местни колекционери. Освен в 3D, сградите могат да бъдат разгледани и в добавена виртуална реалност. Изключително впечатляващ е последният подход, тъй като посредством очила за виртуална реалност сградата може да бъде преживяна на място в реален размер, сякаш никога не е била разрушавана.
Подборът на сградите, които сдружение „Градоред“ възстановява дигитално, не е случаен. Чрез тях младите русенци целят да разкажат позабравени истории за бляскавото минало на града, когато в него фокусът е бил да се гради, а не разрушава.