Проучване, свързано със семейството, личността, живота и дейността на един от основателите и главен двигател на фирмата за производство на бои и лакове от началото на ХХ в. – Алберт Искович, както и на неговия син Александър Искович ще бъде представено в Регионалния исторически музей в Русе.
То е дело на уредника от отдел „История на България 15-19 в.“ Ренета Рошкева в рамките на проект „Албумът Искович“ – дигитализация на визуални документи – споделяне на знание и интерпретация на наследство“ по програма „Знание и растеж“ на Фондация „Русе-град на свободния дух“, която се осъществява с подкрепата на „Еконт Експрес“ ООД. Презентацията ще бъде на 23-и февруари, сряда, от 18.00 ч. в сградата на Историческия музей.
През 1903 г. Алберт Искович създава предприятието „Искович & Леви“, което в периода на национализацията е преименувано на „Гаврил Генов“, а от 1990 г. вече е известно като „Оргахим“ ЕООД. Въпреки мащабната за времето си дейност, той и семейството му са малко познати на широката общественост днес. Музеят ще работи със запазени фотографии, които обхващат широк диапазон от живота на семейството – от 1931-а до 1985 г. Ще бъде проучена и кореспонденцията между две дами – Хилда Искович, съпруга на Александър Искович и Мара Малчева, съпруга на инж. Петър Малчев (електрифицирал Русе). Двете споделят подробности за дома, за порядките, за хората, с които общуват, което е пряко свидетелство за динамиката на отношенията в определен кръг от общество – заможни, перспективни, влиятелни и следващи модели на поведение, характерни за посочения времеви отрязък.
След финализиране на проучването ще бъде създадено книжно тяло, което ще пресъздаде албума на фамилията Искович, като чрез него ще се проследят в хронологичен ред промените, настъпили в социалния живот по онова време. Те ще бъдат допълнени от свидетелствата на спомените, съхранени в писмата. Освен отпечатването на албум, писмата и снимките ще бъдат дигитализирани и качени в облак, достъпен чрез сайта на русенския музей.