Сезонен грип и варицела „заместват“ Covid-19, предупреждават здравните власти.
В момента средната заболеваемост от грип в Русенско е под средната за страната, н ос оглед прогнозата за променливо време с рязко намаление на температурите вероятността от увеличаване ръста на респираторните заболявания е доста голяма.
Регистрираната заболеваемост в региона е 78 души на 10 000 население при средно за страната 87/10000. Най-висока се оказва заболеваемостта сред децата между 0 и 4 години.
През настоящия грипен сезон очакваните за северното полукълбо щамове са „Виктория“, „Камбоджа“, „Вашингтон“ и „Пукет“. Всяка година заболяването води до сезонни епидемии, при които се заразяват около 10% от възрастните и 30% от децата. По данни на Регионалното управление на образованието под 1% от всички ученици в областта са под карантина. 471 ученици са с грипоподобни симптоми, което е малко над 3%.
Грипът протича най-често с висока температура, обща отпадналост и умора, болки по мускули и стави, кашлица, хрема и запушен нос. Понякога с гадене, повръщане и разстройство. Друг характерен белег е, че при тежко протичане грипът може да доведе до усложнения, като отит, риносинуит, ларинготрахеит, бронхит или дори пневмония. Освен дихателните пътища, усложненията могат да обхванат и вътрешни органи, и мозъка, с прояви на възпаление на миокарда на сърцето и мозъка. Най-рисковите групи за тежко протичане и усложнения от грипната инфекция включват възрастните над 65 години и деца под 5-годишна възраст. Притеснително е и наличието на придружаващи заболявания, като хроничен бронхит, астма, сърдечна недостатъчност, диабет, хронична бъбречна недостатъчност, онкологични и хематологични заболявания, както и вроден и придобит имунен дефицит. Същото се отнася и за имуносупресирани болни, както и за пациенти, лекувани с високи дози кортикостероиди по друг повод.
Най-сигурният начин за различаване на грип от ковид-инфекция е тестът за Ковид-19, припомнят медиците. Вече съществуват и комбинирани тестове, които са налични в част от лабораториите в Русе. Освен това при грипът симптомите са по-краткотрайни.
Наблюдава се и ръст в заболеваемостта от варицела. От началото на годината в региона са установени 92 случая, като през цялата 2020-а техният брой е бил 122. През последните години най-много случаи е имало през 2016-а – 1980 и през 2019-а – 1547. Според специалистите това не е тревожен факт, тъй като се наблюдава цикличност в разпространението на заболяването. Факт е и, че заболяването не е имунопрофилактирано, т.е. за него няма ваксина. Новите случаи на варицела не са от едно огнище.