Със света литургия, отслужена от Негово Високопреосвещенство Русенския митрополит Наум, в съслужие с епископа на Васлиу и Харгита Андрей, игуменът на Троянския и Бачковския манастир Сионий, Негово Преосвещенство Главиницкия епископ Макарий, както и свещеници от Румъния и България, храм „Света Петка“ в Русе отново отвори врати за богомолци
На тържествената церемония присъстваха кметът на Русе Пенчо Милков, областният управител Анатоли Станев, представители на различни институции, гости от Румъния, както и множество русенци.
Рехабилитация на храма бе изпълнена по проект „Християнското наследство по протежение на културния коридор Русе – Гюргево”. По същия проект са обновени и храмовете „Свети Георги“ в Русе и „Свети Пантелеймон“ в румънското село Ведя.
В двора на храма е изграден и туристически експозиционен център. В него ще има музейна сбирка с църковна утвар, принадлежности за богослужението и книги. В експозиционния център е изложена и реставрирана част от иконостаса, който е бил в съборения през 1975 г., за една нощ, храм „Всех Святих“ в Русе по нареждане на Градския народен съвет.
Основният камък на храм „Света Петка“ е положен на 27 август 1939 г. Проектът за храма е изготвен от русенския архитект Любен Динолов през май 1939 г. Строителството започва през същата година от местния майстор–предприемач Никола Иванов Колчев. Архитектурният проект на храма е първият смел и сполучлив опит за пресъздаване на Кръглата църква (Златната църква) в Преслав, строена от цар Симеон I.
Храмът се отличава със своя красив иконостас, изработен през 1942 г. от възпитаника на тогавашното русенско Мебелно училище Георги Генов, а иконите по него са дело на русенския художник Георги Каракашев. Останалите икони в храма са от Тодор Янков и Никола Пиндиков. Стенописите са изографисани от проф. Никола Кожухаров, Цанко Василев и декоратора Петър Михайлов.