Стачките и протестите са тест за решимостта на френския президент
Протести и в някои случаи размирици във Франция в противопоставяне на пенсионната реформа на президента Еманюел Макрон.
След няколко дни на затишие французите отново излязоха на улицата, след като срещата между премиера Елизабет Борн и представители на синдикатите не постигна пробив. Денят започна с блокади на училища, блокирана бе и пещ за изгаряне на смет край Париж.
Демонстрациите са 11-ият официален призив за стачка от страна на синдикатите в знак на протест срещу новия закон на правителството, приет с указ, предизвикал противоречия. Това дойде веднага след като синдикалните лидери напуснаха разговорите с премиера Елизабет Борн в сряда.
Еманюел Макрон разпали обществения гняв, прокарвайки пенсионната реформа без гласуване в парламента.
Критиците атакуваха Макрон за коментарите, описвайки го като „самодоволен“, неосъзнаващ случващото се и с обидно поведение.
Стачките нарушават пътуванията, очакват се блокади на пристанища, рафинерии и сметища.
По данни на вътрешното министерство половин милион души са протестирали срещу пенсионната реформа.
Френският президент засега упорито устоява на нарастващото недоволство по улиците на страната като заяви, че реформата за вдигане на пенсионната възраст от 62 на 64 години, трябва да бъде въведена до края на годината.
В стачката ще се включат и около 20 на сто от учителите в основните училища, докато на 28 март делът им бе 30 на сто. „Правителството иска да отхвърли пенсиите, иска да принуди хората да финансират собственото си пенсиониране с частни пенсионни фондове, но това, което знаем, е, че само богатите ще могат да се възползват от подобна настройка“, добави Онич, училищен учител.
За разлика от много други европейски страни, в които пенсиите се финансират поне частично от частни пенсионни фондове, Франция има система, при която вноските на тези, които работят в момента, директно финансират пенсиите на тези, които сега са в пенсия.