Чрез опазването на местните породи животни съхраняваме българските традиции. Това заяви заместник-министърът на земеделието доц. Крум Неделков при откриването на първия събор „Фармфест“, в подножието на лесопарк „Момчил юнак“ край Момчилград. Събитието се провежда днес и утре под мотото „Красотата на Родопите“.
„Със съвместни усилия в защита на родното производство и развитието на нови пазари можем да изградим устойчивост и нов облик на българското животновъдство“, отбеляза ресорният заместник-министър. Той допълни, че политиката на Министерството на земеделието е насочена към защита интересите на българските фермери и оптимизиране на законодателната среда в сектор „Животновъдство“, за да се намали административната тежест и облекчат прилаганите досега режими. „В диалог с бранша търсим оптималните възможности за финансовото подпомагане на сектора както с европейски, така и с национални средства, за да може трудът на стопаните да бъде оценен и да осигурява добри доходи“, каза още Неделков.
Аграрният заместник-министър посочи, че гостите на събора ще могат да видят резултатите от ежедневната работа, насочена към запазване на съществуващото у нас биологично разнообразие, усъвършенстване на породите и добив на качествени суровини и продукти. „Желанието на всички производители да бъдат част от Фармфест-Момчилград, разкрива готовността им да споделят добрите практики от своята професия. Сигурен съм, че произведените по традиционни местни рецепти храни ще привлекат несъмнено вниманието на посетителите на събора, защото българските сирена, млечни и месни продукти, имат неповторим вкус и специфичност“, коментира доц. Неделков.
В заключение земеделският заместник-министър пожела на организаторите този своеобразен местен празник на българското животновъдство да се превърне в традиция и да привлича ежегодно все повече гости.
Съборът е организиран от Община Момчилград, сдружение „Обединени български животновъди”, с подкрепата на Министерството на земеделието. Посетителите имат възможност да опитат традиционни регионални храни, екологично чисти месни и млечни продукти, както и да разгледат типичните за района породи животни – среднородопска овца, родопски цигай, каракачанска овца, късорого родопско говедо, българско кафяво говедо, каракачански кучета и планински коне.