Европейската комисия прие предложение за създаване на междуинституционален орган по етика, който да обхваща членовете на институциите на ЕС, както бе обявено в началото на мандата от председателя фон дер Лайен и след неофициални консултации с другите институции.
Със създаването на Етичния орган за първи път ще има общи стандарти за етично поведение на членовете и официален механизъм за координация и обмен на мнения относно етичните изисквания между институциите. Благодарение на тези промени политиците от ЕС ще бъдат подчинени на общи, ясни, прозрачни и разбираеми стандарти.
Стандартите ще се отнасят до няколко области:
- приемане на подаръци, гостоприемство и пътувания, предлагани от трети страни: стандартите ще се прилагат и за приемането на награди, отличия, награди или почести.
- мерки за условност и прозрачност, по-специално за срещите с представители на интереси: Комисията, Европейският парламент и Съветът вече имат общи стандарти по отношение на срещите с представители на интереси и тяхното публикуване благодарение на Регистъра за прозрачност. Стандартите ще бъдат разширени, така че да включват например достъпа до помещенията на институциите.
- интереси и имущество, които трябва да се декларират, като се определят категориите, както и процедурите, прилагани за проверка на тези декларации.
- странични или външни дейности, за да се гарантира, че наличността и независимостта на членовете не са застрашени.
- дейностите на бившите членове, извършвани след изтичане на мандата, като се определят условията и изискванията за прозрачност.
- прилагане на общата рамка, включително мониторинг на спазването и последващи действия, включително по отношение на възможни случаи на тормоз и санкции в случай на нарушения във всяка институция.
- относно публичността на информацията: всяка институция ще трябва да оповести публично как прилага стандартите.
Въпреки че Договорите определят общите правила и принципи на поведение, повечето институции са ги разписали подробно в свои собствени процедурни правилници или кодекси на поведение. Това е довело до разпокъсаност на етичните рамки на институциите, като правилата са сложни и разпръснати. Въпреки че някои различия могат да се обяснят с различните роли на всяка институция и с различните рискове, свързани с различните задължения, стана ясно, че е необходима обща култура на етиката чрез общи високи стандарти и сътрудничество между институциите. След като бъде приет, Етичният орган ще запълни тази празнина, като осигури общи и ясни етични стандарти за институциите на ЕС.
Новият орган ще има три основни задачи:
- Разработване на общи минимални стандарти – обяснени по-горе – приложими за членовете на участващите институции и органи на ЕС, както и тяхното актуализиране при необходимост. Те ще служат като минимална основа и всяка институция ще остане свободна да прилага още по-строги вътрешни правила, но стандартите не могат да се използват за понижаване на съществуващите правила.
- Обмен на мнения относно вътрешните правила на всяка институция в светлината на стандартите, за да могат те да се учат и да се възползват от опита си.
- Насърчаване на общата етична култура на всички членове на институциите на ЕС, като се улесни общественото разбиране на рамката както за хората в институциите, така и извън тях. Прозрачността ще се отнася и до прилагането на тези правила в институциите.
Всичко това ще бъде направено по прозрачен и достъпен за обществеността начин. Други органи, служби и агенции на Съюза ще имат възможност доброволно да прилагат целия набор от общи стандарти и да участват в обмена на мнения.
Новият етичен орган няма да се занимава с индивидуални разследвания, няма да се намесва или ограничава по какъвто и да е начин разследванията на утвърдените съществуващи органи. Съгласно Договорите това е отговорност на Европейската прокуратура (ЕПО), както и на националните полицейски и съдебни органи, за наказателни дела, засягащи финансовите интереси на Съюза. Това е отговорност на Европейската служба за борба с измамите (OLAF) за нередности и нарушения на професионалните задължения, на омбудсмана за случаи на лошо управление и на всяка институция, когато става въпрос за нарушение на съответните им правила.
Следващи стъпки
Комисията ще покани всички институции и консултативни органи на среща на 3 юли в Брюксел, за да започне междуинституционалния диалог и преговорите.
Комисията прие настоящото предложение за споразумение между институциите и двата консултативни органа, посочени в член 13 от Договора за Европейския съюз (ДЕС).
Това предложение съответно ще бъде предадено на Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Съда на Европейския съюз, Европейската централна банка, Европейската сметна палата, Икономическия и социален комитет и Комитета на регионите. По нейна молба Европейската инвестиционна банка или други органи също могат да станат страна по настоящото споразумение след влизането му в сила.