Законодателни промени относно замърсяването на въздуха от различните промишлени производства и подкрепа на контролните органи с техника и експерти.
Това обеща министърът на околната среда и водите Юлиян Попов по време на среща с гражданите на Русе. Той пое ангажимент и да се извърши комплексна проверка на източниците на замърсяване на въздуха в Русе и тя да не е единична, а по-скоро постоянна.
Попов е в града, в отговор на настояването на русенци за решаване на проблемите с мръсния въздух.
Преди това министър Попов имаше среща с кмет на града Пенчо Милков, председателя на Общинския съвет акад. Христо Белоев, директорът на РИОСВ – Русе инж. Цонка Христова, както и председателите на общинските групи и членовете на Комисията по екология.
Целта на визитата на екоминистъра е, заедно с местната власт и другите държавни институции, да се търси решение на проблемите, за да се гарантира чиста околна среда. Снощи Попов се срещна и с граждани. Пред русенци, той се ангажира да бъде направен сериозен анализ на въздуха в града. По време на разговора кметът постави въпроса за намаляване периода на замерване на станциите, за да има реални доказателства срещу залповите обгазявания. Милков представи свършеното от общинската администрация за подобряване качеството на въздуха – осигурените пет станции за замерване на въздуха, влязлата в експлоатация след настояване на Община Русе сероочистваща инсталация на “Топлофикация Русе“, 4-те собствени кладенеца и новите машини, с които се мият улиците на града, с цел намаляване на ФПЧ 10.
Според екоминистъра проблемът с фините прахови частици е комплексен и не е решен и на законодателно ниво в ЕС. Той допълни, че миризмите не са само проблем на околната среда, но и чисто здравен, затова в работната група участват и експерти от Министерството на здравеопазването. Министър Попов се ангажира да бъдат предприети необходимите нормативни изменения, за да се нормират праговете на въздействие на неприятните миризми. Той заяви, че се ангажира да има много по-активна връзка и постоянен диалог с русенци по съвсем конкретни въпроси. Пое и ангажимент към запитвания на граждани след техни писмени сигнали да се извършат проверки в дадени предприятия, в които те смятат, че има незаконни дейности – например неработещи инсталации за пречистване на въздуха.
“Другото, което ще направим, е да командироваме наши специалисти в Русе, за да можем да направим много конкретни и подробни анализи на всички проблеми, които бяха повдигнати на срещата“, каза още министърът.
Посещението на министъра в Русе продължава и днес. Предвидени са и работни срещи с ръководствата на фирми, които вече имат наложени предписания, актове и глоби заради производството си.