Нормално е младите хора, които нямат голям опит в планирането на своите приходи и разходи, както и създаването на адекватен личен бюджет, да допускат повече финансови грешки от своите родители например.
Източник на изображение: AdobeStock
Ситуацията обаче може да стане по-неприятна, ако въпросните грешки са твърде сериозни или често повтарящи се, и застрашават финансовата сигурност и като цяло бъдещето на младежа. Независимо дали си човек, намиращ се в 20-те си години, или пък си родител на такъв човек, тази статия може да ти бъде полезна.
Виж полезна информация относно това кои са главните финансови грешки, правени от младите хора, и как е възможно те да бъдат избегнати.
Най-сериозните финансови грешки които младите правят
Не си съставят бюджет
Още в първото изречение, споменахме неспособността на младите хора да съставят адекватен личен бюджет, на база на който да контролират изразходването на личните си финансови средства.
Истината обаче е, че по-голямата част от тях дори и не се опитват да изградят такъв бюджет. За съжаление, младото поколение днес обвързва ежедневието си по-скоро с моментните удобства и удоволствия, с неспазването на никакви правила и с живеенето за мига.
Нещата биха стояли по съвсем различен начин, ако младежите поне правеха усилия за съставянето на бюджет, който да следват през съответната седмица или месец. Един такъв бюджет (дори и не съвсем прецизно направен) ще предотврати доста неразумни харчове и до някаква степен ще им помогне да не изпадат в кризисни от финансова гледна точка ситуации.
Разбира се, всеки може да има нужда от пари на заем в някакъв момент, но е важно тегленето и ползването на финансови средства да бъде разумно и обмислено.
Нямат спестявания
Нежеланието за планиране и внимателно управление на финансовите средства съвсем логично води и до следващата често допускана грешка от младите хора. А тя е свързана именно с липсата на лични спестявания, които да могат да бъдат използвани в извънредни ситуации.
Спестяванията са ключов фактор, гарантиращ финансовата сигурност и спокойствие на всеки един човек. Защото винаги в живота могат да възникнат ситуации, изискващи правенето на спешни и непредвидени разходи.
Независимо дали става въпрос за медицински, бизнес или някакъв друг тип разходи. Ако нямаш налични спестявания, ще ти бъде много трудно да излезеш от подобни ситуации и проблемите е възможно да се задълбочат още повече.
Харчат парите си за желания, а не за нужди
Понякога младите хора не разбират как наглед малки покупки и разходи могат да се натрупат и във времето да окажат силно негативно влияние върху личните им финанси. От кутията цигари до традиционното вечерно излизане с приятели в бар или дискотека – всичко това несъмнено изисква разходи от твоя страна.
И ако например разходите за едно посещение на дискотека не ти се струват чак толкова големи, то положението става по-различно при регулярно повтаряне на въпросното излизане за сравнително кратък период от време.
препоръчваме предварително да преценяваш колко точно ще ти струват те и дали можеш да си ги позволиш в настоящия момент.
Не пазаруват на промоция
Необръщането на внимание на възможностите за промоционални покупки и специални намаления е друга грешка, която младежите правят. Истината е, че около теб има толкова много възможности за покупки на изгодни цени, че ако се възползваш максимално от тях, би могъл да ограничиш дори двойно своите разходи.
Редовни промоции на артикули в големите търговски вериги, специални намаления за определени празници и поводи, карти за намаление в обществения транспорт и т.н.
Не планират
В днешно време младите хора често са обвинявани, че прекалено дълго живеят в домовете на своите родители. Макар подобно обвинение да има сериозни основания, нерядко се среща и обратният случай.
А именно прекалено самоувереният младеж да се премести в самостоятелно жилище, без реално да е готов за това. Преди предприемането на такава стъпка трябва да си напълно сигурен, че можеш да се справиш от чисто финансова гледна точка.
В противен случай вероятно отново ще ти се наложи да прибегнеш до помощ от родителите, поставяйки тях (а и себе си) в много по-сложна ситуация от досегашната.
Използват финансовите инструменти неразумно или избират неподходящите
Добрата финансова култура изисква да познаваш финансовите продукти и как те могат да ти помогнат. Важно е да избереш правилен кредитен или друг финансов инструмент, с които да изградиш добра кредитна история.
Разбира се, избягвай порочни практики като:
- теглене на големи кредити, които не можеш да си позволиш
- непогасяване на кредит
- забавени вноски по кредити и други
Последните могат да доведат до невъзможност за плащане на вноските и до проблемни кредити, с които да влошиш кредитната си история. В момента трябва да мислиш как да създадеш възможно най-добрата, за да изградиш добро финансово бъдеще.