Най-простите микровълнови печки могат да изпълняват само една задача – да затоплят храна при зададена мощност. По-модерните модели са в състояние частично да заменят фурната, като поемат някои от нейните функции. Благодарение на това става възможно пълното приготвяне на голямо разнообразие от ястия в микровълновата печка.
Скара
Много микровълнови фурни са оборудвани с грил (обикновено с горна скара, въпреки че понякога се срещат модели с горна и долна скара). Всъщност скарата е допълнителен нагревателен елемент, който ви позволява да приготвите, например, горещ сандвич или пиле с хубава хрупкава коричка. В съвременните микровълнови фурни се използват два вида скари: кварцови и нагревателни елементи.
Добре познатата спирала е напълно подобна на тази, която може да се намери в пълноразмерна или компактна фурна. Но кварцовата скара, която всъщност е мощна инфрачервена лампа, може да се намери по-рядко. Тя ще струва малко повече, но не заема място в работната камера, загрява се по-бързо и работи по-бързо.
Шиш
Понякога със скарата се използва шиш. Върху него по традиция се приготвят парчета месо, риба, като се пече и цялата птица. В грил фурна с конвекция обикновено се използва шиш: вентилатор издухва горещ въздух и ястието, обдухвано с топлина от всички страни, е равномерно покрито със златиста коричка.
В съвременните микровълнови фурни шишът не може да се намери твърде често, като правило се изоставя в полза на конвенционална метална скара: режимът на конвекция, който „задвижва“ горещ въздух равномерно в цялата камера.
Конвекция
Режимът на конвекция в микровълновата е напълно подобен на конвекцията във фурната: благодарение на специален вентилатор храната се приготвя в потоци горещ въздух, циркулиращи около съда. Този режим ви позволява да изпечете продуктите най-равномерно. Режимът на конвекция често се използва заедно с грила, което ви позволява да постигнете най-добри резултати (например при готвене на пиле). В същото време конвекционната микровълнова печка ще бъде предвидимо по-скъпа и ще консумира повече електроенергия.
Източник: e-broshura.com