Първата от четирите суперлуни за 2024 г. ще изгрее тази вечер, предоставяйки впечатляващи гледки към естествения спътник на Земята, предаде Асошиейтед прес.
Любителите на небесните спектакли могат да наблюдават първото действие тази вечер, когато пълната луна ще бъде малко по-близо от обичайното и ще изглежда малко по-голяма и по-ярка на нощното небе. У нас пикът ще бъде в 21:25 часа.
Тази година “Есетровата луна”, кръстена на плодовитото семейство есетрови риби в Северна Америка, които се срещат в Големите езера по това време на годината, е и “Синя луна” поради астрономическа странност. Има два вида сини луни: месечна синя луна (второто пълнолуние за един месец) и сезонна синя луна (третото от четири пълнолуния в същия астрономически сезон). От лятното слънцестоене насам е имало пълнолуние на 22 юни и на 21 юли. “Есетровата луна” на 19 август ще е третото, като заедно с пълнолунието след нея – на 18 септември – всички те ще настъпят преди есенното равноденствие на 22 септември. “Есетровата суперлуна” ще изглежда ярка и пълна и във вторник.
Августовската суперлуна поставя началото на поредица от лунни спектакли. Суперлуната през септември ще съвпадне с частично лунно затъмнение, докато октомврийската ще бъде най-близо. Ноемврийската суперлуна ще закрие лунните представления за годината.
Терминът „суперлуна“ е по-скоро популярен, отколкото научен.
Обикновено това се случва само три или четири пъти годишно и последователно, като се има предвид постоянно изместващата се овална орбита на Луната.
Суперлуната очевидно не е по-голяма, но може да изглежда така, въпреки че според учените разликата може да е едва забележима и само най-внимателните наблюдатели могат да я доловят. По-лесно е да се открие промяната в яркостта – суперлуната може да бъде с 30 процента по-ярка от обичайната.
Следващата сезонна синя луна ще изгрее през май 2027 г., според timeanddate.com, където можете да проверите и точния час на изгрева на Луната за вашето местоположение.