Опасна болест унищожи напълно дюлите в Румъния, заплашва и България

0

Опасна бактерия унищожи напълно дюлите в Румъния, заплашва и България

Опасна болест по дюлевите дървета напълно унищожи реколтата от традиционния есенен плод в съседна Румъния, сочат данните на Националния статистически институт на страната. Само за година производството е намаляло с над 25 пъти.

Заболяването е причинено от бактерията „огнен пригор“, която напада цвета, листата, плодовете, клонките и стъблата на чувствителните растения. Заразени нея дърветата – дори и стари, – умират за не повече от три месеца. Поразява също ябълки, круши и някои други членове на семейство Розоцветни. При оптимални условия може да унищожи цяла овощна градина за един вегетационен период.

Бактерията Erwinia amylovora засяга предимно костилковите и семчестите плодове, и зимува в заразените клонки. Рано през пролетта при влажно време, бактерията става активна и се отделя от раковините под форма на капчици, като навлиза в растенията през рани, устица, нектарници. Веднъж проникнала, бактерията се размножава и разпространява интерцелуларно в заразените тъкани. Следва некроза и потъмняване на заразените органи. Инкубационният период е от 3-4 до 6-10 дни. През вегетацията бактерията се разпространява посредством дъждовната вода, насекоми (най- вече листни въшки). Благоприятни условия за развитие на болестта огнен пригор се създават при влажно време и чести валежи, както и при редуване на топли с хладни дни.

Огненият пригор като цяло не е нова болест за България, бактерията е открита през 1989 г. в Пловдивско, по круши и дюли. Единствената действаща, но радикална мярка, е изрязване на болките клонки и пълното им унищожаване чрез изгаряне.

Специалисти, обаче, се притесняват бактерията да не бъде внесена чрез заразени плодове у нас – ако това се случи, ще е катастрофа за българските производители.

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук