60 младежи от малки населени места в област Русе и област Варна участват в
нестандартен урок по демокрация и изграждат умения за изразяване и отстояване на
граждански позиции, учат се да мислят критично, да анализират и разпознават
дезинформация, да култивират желание за социално отговорно поведение в контекста на демократичните ценности. Това е образователната програма на проект № НПМИД-103-КО1-ОБЛ-2024 с наименование „Демократични ценности в общности на способни, ангажирани и овластени млади хора“, изпълняван от СНЦ „МИА – Мениджмънт. Изкуство. Анимации“ по Национална програма за изпълнение на младежки дейности на Министерството на младежта и спорта.
Чрез неформално образование, спорт и артистични прояви, проектът създава насърчаваща среда за личностна и социална активност, като се концентрира върху гражданските умения и демократичните нагласи на младежите, прилага съвременни образователни подходи, серия от нестандартни инициативи и дискусионен форум. Дейностите създават симулативни условия в учебна среда, с които се визуализира как в реалния живот младите хора могат да участват активно в обществения дебат и с повече увереност да се включват в демократичните процеси на местно, регионално и национално ниво.
Територията на проекта е Североизточна България с фокус към младежи с по-малко възможности, от малки населени места, с нисък социално-икономически статус, живеещи в периферията на града или в селища отдалечени от административните центрове. Целта на проекта е да подчертае значимостта на демократичните принципи и тяхното проявление в живота на младите хора. В тази връзка добавената стойност от реализирането на дейностите ще се търси в това младежите да пробудят сетивност към обществено-значими теми, да провидят смисъла на социалното включване. С отговорност и разбиране да приемат отворените шансове да бъдат осезаем обществен фактор и с лекота сами да организират инициативи, да бранят и поддържат общополезни каузи. Целта е младите хора да усетят своя потенциал и сила да отстояват демокрацията, да устояват на популизма и авторитаризма, да развиват критично мислене, за да разпознават дезинформацията и манипулативните послания, да имат отношение към обществените дела, водени от желанието да променят и подобряват обществото.
Проектът се изпълнява в период от 6 месеца до 15 март 2025 година и обхваща 60 младежи във физическа среда и десетки млади хора чрез средствата на виртуалното информиране и общуване.