За първи път в Антарктида беше открит кехлибар – вкаменена смола, която е най-южната находка на този вид минерал в света, съобщи германският институт „Алфред Вегенер“. Кехлибарът е открит в седиментен слой, извлечен с помощта на сонда от дъното на морето Амундсен на почти 1000 метра дълбочина, по време на експедиция с ледоразбивача Polarstern през 2017 г.
Екип от института и Техническия университет във Фрайберг публикува информация за находката в списание Antarctic Science. Анализът на малките кехлибарени фрагменти позволява на учените да получат представа за климатичните условия в западна Антарктида отпреди 90 милиона години, посочва морският геолог Йохан Клагес. Откритите фрагменти разкриват следи от дървесна кора и насочват към съществуването на гори в района в миналото.
Според учените, находката предоставя важна информация за разбирането на климата и растителността на Антарктида по време на периода Креда, когато всички континенти са имали условия, позволяващи съществуването на дървета, произвеждащи смола.