САЩ спират китайски и руски технологии в автомобилите

0

Съединените щати предприемат нови мерки за ограничаване на използването на технологии, разработени в Китай и Русия, в умните (smart) автомобили. Според администрацията на президента Джо Байдън, това е част от мащабна стратегия за защита на националната сигурност и предотвратяване на киберрискове, свързани с автомобилната индустрия.

Новите регулации, обявени тази седмица, въвеждат стриктни ограничения върху вноса и употребата на софтуер и хардуер от двете държави. Очаква се ограниченията за софтуерни системи да влязат в сила през 2027 г., а тези за хардуерни компоненти – през 2030 г.

Обхват на ограниченията
Новите правила засягат както вноса на отделни компоненти, така и продажбата на цели автомобили, в които са интегрирани системи с китайски или руски произход. Това включва комуникационни модули, навигационни системи, както и сензори и софтуер за управление на автономно движение.

Списъкът на засегнатите компании включва производители като китайския гигант „Джийли“ и свързаната с него марка „Поулстар“, която произвежда автомобили в САЩ. В същото време, някои изключения са направени за тежкотоварни превозни средства, което ще позволи на компании като BYD да продължат дейността си на американския пазар.

Реакции от индустрията
Въпреки че правителството аргументира мерките с националната сигурност, част от автомобилната индустрия изразява опасения относно възможните икономически последици. Организации като Алиансът за автомобилни иновации, представляващи компании като General Motors, Toyota и Volkswagen, заявиха, че сроковете за въвеждане на ограниченията са прекалено кратки и може да доведат до сериозни затруднения във веригите на доставки.

Защо ограниченията са необходими?
САЩ отдавна изразяват притеснения относно потенциалните заплахи, произтичащи от използването на чуждестранни технологии, особено в ключови сектори като автомобилната индустрия. Умните (Smart) автомобили са оборудвани с множество системи за комуникация и управление, които могат да станат обект на кибератаки или шпионаж.

„Тези регулации са ключови за защитата на нашата инфраструктура и предотвратяване на нежелан достъп до чувствителни данни“, заявиха от Белия дом.

Какво следва?
Очаква се новите мерки да бъдат придружени от допълнителни инвестиции в местни технологии, които да заместят засегнатите компоненти. Същевременно се подготвят и инициативи за засилване на киберсигурността в автомобилната индустрия.

Реализацията на тази политика ще бъде наблюдавана внимателно както от американските производители, така и от международните партньори. В дългосрочен план, мерките могат да доведат до значителна трансформация в глобалната автомобилна индустрия.

Снимка: Fortune

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук