Днес България отбелязва Деня на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. Датата 1 февруари е официално утвърдена през 2011 г. по предложение на президентите Желю Желев и Петър Стоянов.
Изборът на деня е свързан с трагичните събития от 1 февруари 1945 г., когато Народният съд произнася смъртни присъди срещу трима регенти, двадесет и двама министри, шестдесет и седем депутати, четиридесет генерали и полковници. Присъдите са изпълнени още същата вечер.
Историческите данни сочат, че 1 февруари 1945 г. остава в историята с най-масовото произнасяне на смъртни присъди над политици в България – над 150 души. Народният съд, организиран от правителството на Отечествения фронт, действа по нареждане на Георги Димитров от Москва.
Според архиви, присъдите са предварително определени в проценти по указания от СССР. В телеграма, изпратена от Вълко Червенков до Георги Димитров, се посочва, че до 70% от подсъдимите депутати трябва да бъдат осъдени на смърт.
Впоследствие, доклад на Държавна сигурност разкрива, че в рамките на девет месеца след процесите са изселени 28 131 души, а хиляди са убити.
Смятан за инструмент на политически репресии, Народният съд е обявен за престъпен с приетия през 2000 г. Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. През 1996 г. Върховният съд отменя присъдите на Първи и Втори съдебен състав, посочвайки тежки процесуални нарушения.
Днес в различни градове на страната ще се проведат възпоменателни събития в памет на жертвите.