ВУЛКАНЪТ КОЛУМБО и земетресенията около Санторини!

0

За начало макро разяснения за региона, предизвикал толкова голям  интерес през последните дни. Остров Санторини(Вулканът Тера) и Вулканът  Колумбо се намират в най-южната част от група от около 200 острова(повечето от тях много малки), наречени Циклади(от гръцки  Кикладес-Κυκλάδες), на СНИМКА 1. Разположението им е се намира върху  сравнително равна част с дълбочина на морето около 350-400 м, което  представлява като преграда между Балканския полуостров и Мала Азия.  Една част от тях са вулканични. Предмет са основно на туризъм с известни  световни курорти. 

*Снимка 1 – Географско разположение на вулканите Тера и Колумбо

*СНИМКА 2 – посока на движение на земните пластове в Егейската плоча 

Под тях се намира Егейската плоча, която е малка тектонска плоча, част от  земната кора. Те се простира между Евроазиатската(от север-североизток),  Анадолската(от изток) и Африканската(от юг-югоизток) тектонски плочи. Посоката и постепенното движение на земните пластове на тази плоча може да видите показано със стрелките на СНИМКА 2. Тази плоча  „настъпва“, качва се върху Африканската плоча, като е притискана от север  от Евроазиатската и от изток от Анадолската. Реално нейното движение е в  синхрон с тези две плочи и между тях няма такова голямо съпротивление,  каквото се наблюдава при „срещата“ и с Африканската. 

На дъното на Средиземно море, южно от остров Крит, където е неговата  най-дълбока част се намира „Средиземноморският хребет“. Именно в този  район Африканската тектонска плоча потъва под Евроазиатската, част от  която е и реално тази Егейска област – СНИМКА 3. Този процес на  подпъхване се нарича „субдукция“. Именно при такова бавно движение,  при което една плоча потъва под друга се образува голяма сеизмична 

активност и заради това на о. Крит, най-южната континентална открита  повърхност е подложена на толкова чести земетресения. Когато потъващата  Африканска плоча има части с по-тънка повърхност, лавата я пробива и  успява да достигне до повърхността. При такива изригвания се образуват  вулкани с конусна форма, които причиняват друг вид земетресения. 

*СНИМКА 3 – Области на вулканична активност между Егейската и Африканската плочи 

Именно от такава вулканична активност са земетресенията около остров  Санторини. Образуваните през последните 3-4 дни множество на брой  земни трусове с магнитуд по Рихтер над 3.0 вече са над 600, като тези над  4,0 достигат почти 100. Тази активност е предизвикана под въздействието на  вулкана Колумбо, който всъщност е аналогичен на съседния, които е  образувал Санторини(вулканът Тера) и се намира в същата дъга – Южно Егейската вулканична дъга, в която в няколко точки сравнително често се  наблюдава активна вулканична дейност, разбира се в много ниски нива. 

Малко информация за вулкана Колумбо – СНИМКА 4. Той е основния автор  на събитията през последните дни. Намира се в центъра на група острови в  Цикладите, на близо 7 км. северо-източно от остров Санторини. Той е  образувал подводен кратер, чиято най-горна част представлява отвор с  диаметър около километър и половина и се намира едва на 18 метра под  морското ниво. В основата – на морското дъно, конуса на вулкана се 

разпростира на около 3 км. в елипсовидна форма от североизток на  югозапад, силно наподобяващ формата на човешко око. Външно  височината на конуса е 280 метра, а дълбочината му е малко над 500 м. Последната му голяма активност и изригване е била през средата на 17 век. 

*СНИМКА 4 – Информация за вулкана Колумбо 

Във вътрешната си час, в гърлото на вулкана през отвори, с формата на  комин водата изригва под формата на пара с температура от 220 градуса по  целзий наситена с много минерали. Това е довело до образуването там на специфична и рядка екосистема от бактерии. Нишки от около 10 см,  покриват тези отвори, от които ври водата и оптически наподобяват на  космати чудовища. Дъното на кратера е покрито от осемсантиметров слой  от червени бактерии. Активността на вулкана Колумбо е предмет на много  изследвания през годините.

На последните две СНИМКИ 5 и 6, можете да видите изключително големият брой земетресения през последните дни, повечето от които са с магнитуд  между 3 и 5 по Рихтер, а най-силното бе вчера 5 февруари вечерта малко  след 9 ч. със сила 5,2 по Рихтер. На остров Санторини живеят 15-20 хил.  души през извън туристическия период, от които една голяма част, по  оценки в медиите около 10-12 хил. са напуснали през последните два-три  дни острова от притеснения за бъдеща по-активна сеизмична дейност или  катаклизъм. Гръцката държава е затворила училищата и забранила  публични прояви и струпвания на хора, като превантивна мярка с цел  избягване на паника по време на трусовете. Има допълнително спасителни  екипи на гражданска защита и пожарната, както и готовност. Надеждата на  хората е, че след период от една до две седмици тази активност ще утихне  и те ще се завърнат за да продължат туристическия сезон нормално, които  е единствената прехрана и поминък на тези хора! 

*СНИМКА 6 – брой, гъстота и сила на земетресенията от 2 до 5 февруари 2025 г. 

Остров Санторини и околните са световна туристическа дестинация. Има  международно летище, пристанище на ежедневни линии до  континенталната част на Гърция. В района редовно спират и круизни  кораби, част от чийто маршрут задължително попадат островите Крит и  Санторини. 

6 февруари 2025 г. 

Петър Анастасов

агенция за подбор на персонал
Изработка на сайтове, СЕО оптимизация, реклами в интернет
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук