На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, посветен на значимостта на изучаването и използването на майчин език, както и на опазването на езиковото и културно многообразие по света. Празникът беше обявен от ЮНЕСКО на 17 ноември 1999 г. и се отбелязва ежегодно от 2000г.
Датата е избрана в памет на трагични събития, случили се на 21 февруари 1952 г. в Дака, Бангладеш. Тогава полицейски служители открили огън срещу студенти, които протестирали за правото си да говорят и учат на бенгалски език, настоявайки той да бъде признат за официален език на страната. Събитията довели до смъртта на няколко души и поставили началото на бенгалското езиково движение, което през 1956 г. довело до официалното признаване на бенгалския език в Пакистан.
Международният ден на майчиния език е не само памет за тази трагедия, но и напомняне за важността на езиковото многообразие в глобален контекст. Според ЮНЕСКО, на планетата съществуват над 6000 езика, които са ключови за съхранението на културното наследство и идентичността на различни народи.
Честването на този ден подчертава необходимостта от защита и съхранение на всички езици, които са част от културното богатство на човечеството.