Бюджетът на НЗОК за 2025: Ще се увеличи ли доплащането за онкоболни?

0

Новият проект за бюджет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2025 г. залага с около 65 млн. лева по-малко средства от предходния законопроект на служебния кабинет. Съгласно новия бюджет, заложените приходи за НЗОК са 9,45 млрд. лева, а разходите ще възлизат на 8,85 млрд. лева – с 1,2 млрд. лева повече в сравнение с бюджета за 2024 г.

Експертът по икономика на здравеопазването Аркади Шарков предупреждава, че 20-30% от разходите за медицински изделия ще трябва да се доплащат от пациентите. Той посочва, че в бъдеще здравеопазването може да бъде поставено под натиск за сметка на увеличаващите се разходи за отбраната.

Бившият здравен министър д-р Мими Виткова заяви, че въпреки многото средства за здравеопазване, които достигат 9 млрд. лева, ефективността им ще зависи от правилното им разходване. Тя изрази притеснение, че онкологичната помощ в страната е в тежка деструкция, като настоя за ясна държавна политика за комплексен подход към лечението на онкоболните.

Боряна Ботева от Сдружението за развитие на българското здравеопазване коментира, че 5 млн. лева са отделени за биомаркерна диагностика, но ако тя се приеме за медицински изделие, това ще доведе до проблеми с доставките и евентуални забавяния. Ако проблемът не бъде решен, онкоболните може да бъдат принудени да доплащат повече за необходимите тестове и лечения.

Източник: Nova

агенция за подбор на персонал
Balkan eCommerce Summit
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук