Разработваме съвместен план с Румъния за борба с комарите

0

Започва разработването на съвместен план между България и Румъния за борба с популациите на комарите по поречието на река Дунав, съобщиха от областната управа в Русе.

Въпросът е бил обсъден на среща, инициираната от областния управител на Плевен Николай Абрашев. Идеята е да бъде изготвена обща стратегия и сключено партньорско споразумение между Република България и Румъния, като в него бъде заложен линеен график на пръскане и обработка, тъй като когато те се извършват координирано, едновременно или по предварително заложен график, обхващащ едни и същи участъци от двете страни на реката, се постига „пръстеновиден“ ефект, което означава, че популацията на комарите не може да се възстанови толкова бързо. Чрез изготвянето на линеен график следва да се намалят дублиранията и да се оптимизира логистиката и разходите за препарати и техника. Предстои и създаването на съвместна българо-румънска работна група по темата, която да изработи общата стратегия между двете държави. Очакванията са в реалните съвместни действия между България и Румъния по цялото поречие на река Дунав да започнат през следващата година. През тази година пръскането е започнало и ще продължи по досегашния график.

Като представител на Министерството на земеделието и храните заместник-министър Стефан Бурджев обещал, че ще направят всичко възможно партньорски, едновременно, с общи усилия от двете държави проблемът да бъде разрешен по изготвената рамка. Той каза, че според предварителни прогнози на експертите, които са дали своето мнение, за цялостно третиране и решаване едновременно, навременно и дълготрайно на проблема ще са необходими между пет и шест милиона лева. Финансовият ресурс е единият елемент, добави заместник-министърът. Другите са координацията, навременното поставяне на целите и възлагане на извършването на необходимите процедури, за да може ефектът да е максимален.

Главният държавен здравен инспектор на Република България доц. д-р Ангел Кунчев заявил че комарите не признават граници нито между общините, нито между областите и държавите. Румъния е по-рискова, защото там има значителни заблатени райони. Той казал още, че ще направят опити да ангажират и експерти на европейско ниво. Ще се потърси помощ, за да се види кои са най-ефективните технологии, с какво и кога е най-добре да се пръска, за да се осигури на населението най-добра среда. Това е важно да се случи, продължи доц. д-р Кунчев, защото с промяната на климата някои типични тропически болести се изместват на север и контролът върху преносителите им е много важен.

На срещата са взели участие и вицепрезидентът на окръг Телеорман/Румъния Михай Адриан Писика, началникът на „Служба за проекти по европейски фондове“ окръг Телеорман/Румъния Габриела Раду, главният секретар на окръг Долж/Румъния Кристиан Совайла, областни управители и кметове на общини по поречието на Дунав, председателят на управителния съвет на Българската асоциация по пест контрол Симеон Петров, директорът на Регионалната здравна инспекция в Плевен д-р Илиян Минчев и редица експерти.

 

 

агенция за подбор на персонал
зарядни станции за електромобили

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведете коментар!
Въведете своето име тук