Рисуваната през 19-и век от Цаню Захариев от Тревненската школа икона, която до лятото на миналата година беше в църквата в с. Пепелина, е възстановена от реставратора Константин Угринов. По думите му, при реставрацията се е наложило да се укрепят живописният слой и грундът, които са пострадали от влагата, а дървената основа е обработена против паразити.
Направено е и копие, което ще бъде изложено в църквата в Пепелина, а оригиналът ще остане в Русе. Предвижда се тя да бъде част от експозицията на бъдещ Църковен музей, идеята за който лансира преди няколко години Негово Светейшество българският патриарх Неофит по времето, когато беше русенски митрополит. До тогава иконата ще бъде на съхранение и излагана за поклонение в катедралния храм „Св. Троица“.
Такъв тип икона, представяща Младенеца Христос в ръцете на Светата Дева, която го кърми, се среща рядко в България – специалисти казват, че са известни още три икони в страната. Тя е копие на чудотворната икона, намираща се в църква към Хилендарския манастир в столицата на Света гора – Карея. Изработена е около 1880 г. в класическия иконописен стил. Използвана е пищна позлата, която е обработена в короната на иконата и по орнаментите, което я прави типична късновъзрожденска икона. Св. Богородица Млекопитателница се отличава с много хубави ясни черти и според специалистите е една от най-хубавите у нас.
За съжаление на русенските миряни оригиналната икона на Богородица Млекопитателница ще се съхранява в църковния музей и само на големи празници ще бъде излагана за поклонение. От Русенската митрополия са категорични, че по този начин ще съумеят да запазят иконата за по-дълго време, така че и следващите поколения русенци да имат възможността да я видят. Отделен остава въпроса – колко често на вярващите ще им се дава възможност да се помолят пред уникалната икона.