Днес се навършват 80 години от атомната експлозия при теста „Тринити“, който се приема за „рожден ден“ на атомната бомба.
Тестът се провежда на 16 юли 1945 г. в Ню Мексико. По онова време само Съединените щати са били в състояние да създадат подобна технология.
В дните след експеримента президент Хари С. Труман присъства на „Потсдамската конференция“ край Берлин. Със знанието за успеха на теста в Ню Мексико, Труман и съюзническите лидери изготвят т.нар. „Потсдамска декларация“, с която настояват Япония да капитулира, в противен случай ще се изправи пред „бързо и пълно унищожение“. Тестът в Тринити не само потвърждава ефективността на плутониевата бомба и имплозионната концепция, но и на практика предоставя на Съединените щати стратегически резерв от атомни оръжия. С този капацитет, те вече могат да предизвикат „порой от разрушения“ върху Японските острови – нещо, което човечеството не е виждало до този момент. Атомните бомби, пуснати от бомбардировачи Boeing B-29 Superfortress на 6 и 9 август 1945 г., са кулминацията на кампанията за стратегически бомбардировки на Военновъздушните сили на армията на САЩ. За някои тези събития се възприемат като справедливо възмездие за нападението над Пърл Харбър през 1941 г.
Атомните удари над Хирошима и Нагасаки, в съчетание с други събития, допринасят за убеждаването на император Хирохито, че японският народ скоро ще трябва да „понесе непоправимото и да изтърпи това, което е непоносимо“.