Това разказа директорът на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав Георги Георгиев в навечерието на „рождения ден“ на кулата. По думите му, парцела, върху който тя е изградена, е закупен от легендарния воевода Панайот Хитов. Тя още пази надписи от моряци, служили в Дунавската флотилия – сред които е и поетът Никола Вапцаров, който е бил стажант през 1930 година.
С историята на Флотската кула започват първите редовни метеорологични наблюдения по нашите земи през далечната 1860 година. Тогава те са правени в Австро-унгарското консулство в Русе по инициатива на консул Мартирут, обяснява Георги Георгиев. Извършвали ги секретарите по поръчка на Австрийския метеорологичен институт във Виена за обслужване на корабоплаването по река Дунав – по указания на виенския метеоролог Юлиус фон Хан. Именно той изпраща на консула уреди и апарати за метеорологични изследвания – барометър, термометър и дъждомер.
Наблюденията продължават до отзоваването на консула Мартирут във Виена през април 1872 година. След Освобождението на България началникът на създадената в Русе на 31 юли 1879 година Дунавска флотилия и Морска част – капитан-лейтенант Зинови Петрович Рождественски поема инициативата за строеж на специална сграда за метеорологична станция и набавянето на нови подходящи уреди, апарати и съоръжения. Строежът на метеорологичната станция е реализиран през 1884 година върху място, откупено от войводата Панайот Хитов. Постройката е каменна кула, известна с името Флотска кула, разположена на 37,5 метра надморска височина.
„Самата идея за изграждането на флотската кула е, че освен да набира метеорологична информация, нужна на корабоплаването, трябва да може да поддържа и връзка със самите кораби и корабоплаватели, които са се движили по река Дунав в двете посоки, разказа още Георги Георгиев.