Още в в ранното средновековие 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, защото тяхното апостолско дело ги обединява в едно и те са равни по достойнство. По нов стил 24 май се отбелязва като празник на българската просвета и култура, както и на славянската писменост.
Славянските първоучители – братята Кирил и Методий, са канонизирани като светци от Българската православна църква в края на 19 век. Първоначално Църквата празнувала паметта им в деня на тяхната смърт – Св. Кирил на 14 февруари, Св. Методий – на 6 април. През 1863 г. обаче Светият Всерусийски Синод по повод празнуването хилядагодишнината на Моравската мисия на Св. Св. Кирил и Методий взима решението църковният празник на двамата братя да е на 11 май.
Делото на светите братя Константин-Кирил и Методий надхвърля рамките на българската история и слага своя отпечатък върху развитието на славянството и цялата европейска цивилизация. Създаването на славянското писмо е едно от най-забележителните и най-важни събития в историята на българската и изобщо на славянската култура.
Създаденият от Кирил и Методий славянски литературен език е старобългарски. Старобългарският не е употребяван само като книжовен език за църковни нужди, той е служел на народа в неговото развитие, а оттам ляга и в основата на средновековната култура. Така българите записват в летописа на европейската цивилизация епохални постижения на една ранна култура, която вдъхновява духовното развитие на почти цяла Източна Европа. Кирило-Методиевото дело разрушава и неофициалната концепция за “трите свещени езика” – иврит, гръцки и латински, която до известна степен е била пречка за културното развитие на останалите европейски народи. Възникването на славянската писменост, чиито създатели са Св. Св. Кирил и Методий, бележи огромна промяна не само в историческия живот на славяните, но и на цялата европейска цивилизация. И не е никак случайно, че през 1980 г. първият папа славянин Йоан Павел II обяви двамата Солунски братя за съпокровители на Европа. Празникът се чества във всички православни славянски страни.
Имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Методи, Метко, Киро, Кируша, Владо, Властимир, Властимира, Всевлада.