За първи път инспекторите използват и т.нар. „таен клиент“. Целта е той да провери дали от колонката излиза по-малко гориво, отколкото официално се отчита.
Така инспектор, командирован от друг град, ще прави контролна покупка на 20 литра гориво, без да се представя, че е служител на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
След като инспекторът под прикритие напълни тубата, се обажда на своите колеги, които идват, вече официално с измервателния уред – оразмерен и стандартизиран съд. Пресипват тубата пред управителя на бензиностанцията и проверяват има ли отклонение.
Освен за количеството, от Държавната метрология правят проверки и за качеството на горивата.
А къде бяха тези проверяващи до сега? Как оправдават заплатите си? Проверките ив трябва да бъдат ПОСТОЯННИ – за количество и качество.И не само за горивата! А магазините за хранителни стоки?
Докато не отнемат лиценз като наказателна мярка няма как да караме с каествено гориво. А за тези проверки, от бранша са предупредени 1 месец предварително 🙂 100% е качествено горивото…
Това трябва да е постоянна практика, а не кампания. И без предварително съобщаване по медиите. В медиите – само резултатите.