В присъствието на повече от 200 русенци лентата на реновираната по европейски проект сграда на русенския Екомузей с аквариум прерязаха кметът Пламен Стоилов, директорът на Регионалния исторически музей Николай Ненов и уредникът Венцислав Петков.
Сред най-големите атракции сред експонатите са единствената в света цяла челюст на мамутус романус, на възраст над 4 млн. години, аквариумът с 65 000 л. вода, в който са представени рибите, обитаващи долния Дунав, цялостен макет на мамут в реални размери, много диорами, които представят животните и птиците в естествената им среда.
Екомузеят е разположен на четири различни етажа с обща площ 2400 кв.м.. Тематично е разказано за животинските видове, обитавали Поломието и региона на Русенско, от праисторически бозайници до днес.
Представена е изключително интересна колекция вкаменелости на няколко милиона години, сред които има гигантски кости на мамути, колекцията от които на Русенския музей е сред от най-добрите и в света. Вниманието привлича направили макет на космат мамут в реални размери.
Направени са много диорами, които представят животните и птиците в естествената им среда. Сред препарираните експонати има дори теле с две глави, огромен петел с люспи по краката като на динозавър, триметрова моруна, гигантска костенурка и др. Особено интересен е макетът на пещера, дълъг над 15 метра. Той е разделен на две части и представя Ивановските скални църкви, които са обект от световното културно наследство, и пещерата Орлова чука с прилепи, звуци и сталактити.
Атрактивен за посетителите е аквариумът, който е единственият у нас с дунавски риби. В него ще има повече от 35 различни вида риби, като има потенциал да се превърне и в научен център за изследване на конкретни видове. Той е с обем 65 000 литра вода и още 20 000 литра вода във филтрите. В него плуват есетри, шарани, бял амур, толстолоб, щуки, сомове и др. Разделени са така, че в един и същ аквариум да има и дънни риби, и такива, които плуват отгоре. От време на време хищните риби се хранят с по-малките, но това е естественият цикъл на природата, обяснява музейните работници.
Възстановяването на музея стана възможна благодарение на проект с европейски средства, спечелен от общината.