Проследяването на бременността от първия до последния ден е покрито от НЗОК, а за да се запишете за женската консултация, е необходимо единствено направление за специалист от личния лекар. В гинекологичния кабинет, намиращ се в сградата на бившата Стоматология, бъдещите майки могат да се доверят на двама утвърдени специалисти – д-р Светла Христова и д-р Деян Великов.
По време на прегледите се проследява развитието на всички органи на плода. На определени периоди от време се измерва теглото и обиколката на корема на бъдещата майка. Правят се и всички необходими изследвания, за да се проследи както нейното здравословното състояние, така и това на бебето. Периодично се прави преглед на видеозон. При констатиран проблем с бъдещата майка се дава направление за хоспитализация в специализирано отделение на болницата.
„Често жените раждат над 30 години. Има случаи, когато това става дори над 40. Именно затова е важно бременността да бъде проследявана от специалист. Добре е да бъде направен ранен скрининг за хромозомно заболяване, като например Синдрома на Даун, което да покаже дали плодът има увреждане. Решение на родителите е да дали ще понесат товара да отгледат дете, което няма да бъде съвършено, или да прекъснат бременността, докато няма опасност за здравето на бъдещата майка”, коментира д-р Деян Великов.
Най-честите усложнения, които налагат хоспитализация, са зацапване и кървене в първите месеци на бременността. Следи се за нивото на плацентата, която ако е ниска, вниманието трябва да е голямо, защото в подобна ситуация се крие риск от тежки кръвоизливи.
След седмия месец започват записите на тонове, които са изключително важни, тъй като с тях се следи сърдечният ритъм и дишане на бебето.
Нормата за качване на тегло е 10-12 килограма, но има случаи, в които се стига до 30-40 килограма и бременността става по-тежка за износване, а не са изключени и последствия при самото раждане. Именно затова специалистите препоръчват балансирано хранене и меню, в което са включени пресни плодове и зеленчуци и редовен прием на месо. Важно е бъдещите майки да приемат редовно предписаните медикаменти, ако има такива. Препоръчително е в месеците преди планирана бременност да се приема фолиева киселина. Тя е препоръчителна и в първите месеци от бременността. След четвъртия месец обаче това не е наложително, коментират специалистите.