Това препоръчват медиците при температури като тези, които са ни „натиснали“ през последните дни. Те са категорични, че голямата температурна разлика ни се отразява доста зле, особено на малките деца и възрастните хора. Причината е, че по принцип човешкият организъм се адаптира, както към високите температури, така и към ниските, но рязката промяна му се отразява много зле, особено на малките деца, които по-лесно се охлаждат и прегряват. Това се отнася и за възрастните хора, които имат тежки хронични заболявания, допълнително утежняващи състоянието им по време на жегите.
Сред другите неща, към които трябва да се придържаме при подобни ситуации са да се стремим да избягваме прекия достъп до слънце и да пием течности, да проветряваме често помещенията, особено в панелните жилища, които акумулират като фурни топлината и след това я излъчват през цялата нощ.
Горещините са противопоказни за сърдечно болните – те трябва да стоят на сянка, да си пият лекарствата, да консумират течности, по-лека храна и да следят симптомите за утежняване на тяхното хронично състояние, като отоци на краката и лесна уморяемост. Ако на човек му е премаляло или е получил топлинен удар, трябва да му се осигури сянка, да се повдигнат краката му на високо в легнало положение и да се извика бърз транспорт, за да се отведе пострадалият до болнично заведение.