Според Закона за лова и опазване на дивеча този вид лов се открива първата събота на октомври и продължава до втората неделя на януари в свободни територии, а в оградени площи – до последния ден на февруари 2016 г. За дребен дивеч се смятат заекът, катерицата, фазанът, яребицата, пъдпъдъкът, горският бекас, патицата и др.
Ловуването е разрешено в събота, неделя и в дните, обявени за официални празници, а на водоплаващ дивеч – след 1 януари и в сряда. Груповото ловуване се извършва само през деня – един час преди изгрева и един час след залеза на слънцето. Ловците трябва да знаят, че ловуването през 2 последователни дни на едно и също място е забранено. Изключение се прави само за заградените площи и специално устроените места за лов. Един ловец може да отстрелва дневно до 15 пъдпъдъка, до 10 гургулици, гривяци, гугутки, бекаси или баксини, до 3 белочели гъски, до 2 фазана или токачки, до 4 яребици, кеклици, катерици или нутрии, до 30 скореца и само 1 заек. При груповия лов на дива свиня задължително трябва да има ръководител, който се определя от дружинката и се утвърждава от директора на държавното горско или ловно стопанство.
Изпълнителна агенция по горите напомня, че ловното оръжие е лично и не се предоставя на никой, дори на правоспособни ловци. При използване на оръжие с гладка цев по време на групов лов на дива свиня се забранява използването на сачми с диаметър над 6 мм. Разрешена е употребата само на боеприпаси тип „куршум“.
Задължителен е инструктажът преди лов. Преди започване на ловния излет ръководителят на лова проверява наличието на ловен билет, членска карта и документа за носене на ловно оръжие и попълва разрешително за лов. На санкция подлежат ловци, които не са екипирани с шапка или облекло с ярък сигнален цвят при групов лов на дива свиня и на дребен дивеч. Забранена е употребата на алкохол преди и по време на лов.