Това напомнят от Главна дирекция „Национален център по метрология“ към Българския институт по метрология.
Причината е, че тогава Националната скала за време, заедно с тази на още 119 страни ще се измести с един час назад и страната ни ще премине към зимното часово време. Зимното часово време се нарича още астрономическо и ще продължи до последната неделя на март следващата година. Връщането към астрономическото часово време ще се извърши в 4.00 ч. българско време.
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г.. Той предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано. На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г.
Преминаването от лятно към зимно часово време, освен че пести енергия, чисто икономически, осигурява на хората повече светлина и повишава активността им. Според много специалисти обаче смяната на времето има негативно влияние върху здравето ни, тъй като промяната разстройва вътрешния ни биологичен часовник.