Това стана ясно по време на поредното заседание Административния съд по делото, заведено от „Монтюпе“ срещу заповедта на РИОСВ за преустановяване дейността на линията „Карусел“ 1 в съответствие с екологичните норми в страната. Преди седмица Върховният административен съд отмени предварителното й изпълнение.
По време на заседанието бяха разпитани двама свидетели – Христо Мендилев, консултант по дейности, свързани с опазване на околната реда, който е работил по документацията на „Монтюпе и Христо Милков, експерт в РИОСВ.
По време на продължилия близо час и половина разпит на двата свидетели стана ясно, че екоинспекцията не е била уведомена за поставения втори вентилатор след разширеното производство, въпреки императивните законови постановки за това. Не е ясно и какво на практика има пречиствателните системи.
„Виждаме едни сандъци, какво има в тях, не знаем“, каза Милков. Той допълни, че две от позициите на линията не са обхванати от т.н. „чадърни“ системи за улавяне на отделящите се при производството газове. Отделно, според издаденото Комплексно разрешително в първо хале трябва да има 2 карусела, а те са три.
Според свидетеля на жалбоподателите Христо Мендилев, увеличения брой линии и обем на производството водят само върху увеличаване обема на отделените химични вещества, но не и върху тяхната концентрация във въздуха, която е предмет на екологичното законодателство. То не изключи и възможността в района на Индустриалния парк да има и други предприятия, които да отделят същите вещества, като тези, посочени в комплексното разрешително на „Монтюпе“.
Страните трябва да представят писмените си защити в 7-дневен срок, постанови съдът. След като те направят това, съдът ще се произнесе с решение в законово установения срок.