Административният съд присъди държавното обвинение да заплати на Румен Януаров 300 лв. заради дискриминация с неосигурена достъпна среда в сградата на окръжния следствен отдел. Искът на ексгубернатора беше за 7000 лв.
По същото дело Януаров вече осъди държавното обвинение да му плати 1000 лв. обезщетение. Районният съд прие, че прокуратурата „е проявила бездействие“ и липсата на рампа за трудноподвижни хора ги дискриминира. След обжалването окръжните магистрати град обаче прекратиха делото. Те го препратиха към Административния съд и процесът започна отначало.
Януаров се оплаква, че след операция на тазобедрената става през пролетта на 2011 г. му се наложило два пъти да изкачва с патерици 4 етажа в следствието. Той бил призован да дава показания като обвиняем по дело, че е ощетил републиканския бюджет със 168 000 лв. по проект за строителство, събиране и депониране на пестициди в стоманенобетонни контейнери.
Веднага след като е оневинен, включително и от Върховния касационен съд /ВКС/, Януаров завежда друго дело за уронен престиж и увредено здраве. Той вече осъди прокуратурата за 3500 лв. обезщетение, макар че настояваше да получи 43 000 лв. Предстои ВКС да се произнесе по казуса.
След управленската смяна на кабинета Сакскобурготски Януаров се връща на старата си работа като директор на РУСО – Русе. При обявения конкурс за длъжността той е класиран втори и смята, че огласеното разследване му струва поста. Януаров твърди, че досъдебното производство е част от негативната кампания срещу него за местни избори’ 2011, когато беше кандидат-кмет на НДСВ. Заради обвинението му отнемат и ловното оръжие.
Преди 5 г. Румен Януаров осъди държавата да му плати 10 000 лв. за нанесените му нематериални щети. Тогава той беше оправдан, включително и от ВКС, по обвинение за безстопанственост. Прокуратурата не доказва, че Януаров е ощетил държавата с 9128 лв. от несъбран наем на предоставената бивша резиденция „Липник“ на Българския олимпийски комитет.
Румене, съди по-сериозно! Какви са тези трицифрени суми…