Експозицията, разказваща за връзката между двата народа, беше открита от ректора на висшето училище проф. Велизара Пенчева и г-жа Хелена Димова от Полското културно-просветно дружество „Владислав Варненчик“ в Русе. Тя е организирана от Консулския отдел на Посолството на Република Полша в София.
15 пана с фотографии, текст и факсимилета проследяват приноса на част от поляците в обединението и изграждането на българската държава след Освобождението.
Изложбата показва неизвестни факти за присъствието на поляци, работили в България като инженери, лекари, учители. Историята посочва много примери от тяхната дейност – д-р Игнаци Барабар е един от основателите на Българския червен кръст, а д-р Николай Унтерберг създава първото хирургическо отделение в Александровска болница, разказа г-жа Хелена Димова.
Полски инженери са участвали в изграждането на пристанищата във Варна и Русчук, дали са своя принос и в сферата на пространственото планиране, урбанистиката и архитектурата в България. Градоустройственият план на Варна е дело на инж. Едвин Вжешньовски, в София и Пловдив работи Мечислав Михалски, а в Стара Загора – инж. Ян Слоневски.
Експозицията може да бъде разгледана до 10 април в топлата връзка между Ректората и Корпус 2 на Русенския университет.