Това се обещава в доклад за състоянието на визовата реципрочност в ЕС, прието от комисарите. Като „нискорискови“ в него се описват пътниците, които през последните 10 г. са получавали американски визи и не са ги нарушавали. Подобно облекчение ще се търси и от Канада, която също изисква визи от българите и румънците.
Според Еврокомисията гражданите на двете страни, както и поляците, кипърците и хърватите, които също се нуждаят от американски визи, не представляват увеличен риск за сигурността на САЩ, нито че ще се втурнат да имигрират там.
В същото време в документа от Брюксел се посочва, че България и Румъния не отговарят на формалните критерии за сваляне на визите. И двете страни имат повече откази и повече нарушения на визовия режим от законовите прагове в Канада и в САЩ.
В същото време ЕК се отказа вчера да налага временни визи на американски граждани заради това, че изискват от българи, румънци, поляци, хървати и кипърци такива. Като мотиви се сочат негативни последици за европейските граждани, икономически щети и влошаване на дипломатическите отношения. От ЕК се опасяват също, че Вашингтон и Отава могат да отвърнат със същото и да върнат визите за 23-те еврочленки, чиито граждани пътуват свободно. Това ще засегне около 8 млн. европейци, които ще трябва да плащат по $160, за да пътуват до САЩ, се казва в документа.