Проявата по традиция се организира от Сдружение „Областни управители на Русенска област“. Началото на похода бе дадено лично от губернатора на Русенска област доц. Стефко Бурджиев. По традиция участниците в похода първо сведоха глави и отдадоха заслужена почит на героите пред паметника на брега на Дунава, който са издигнали признателните българи, в замлището на село Новград, община Ценово. Тази година пътят на четата ще изминат 41 походници от Русенска област, сред които има и няколко деца.
„Четниците са показали чудеса от юначество и с легендарния си подвиг разпалват жаждата за свобода“, каза в словото си пред присъстващите в словото си кметът на Новград Диана Копчева. Тя подчерта, че една от целите на похода е да се съхрани историческата памет и да се засвидетелства почитта към великите българи, които са дали живота си за свободата на Майка България.
Преди 148 години 125 родолюбиви българи загърбват всичко мило и ценно, за да се посветят на свободата на поробената си родина. Четата се събира в румънското село Петрушани, близо до Гюргево, за да премине с лодки през Дунав. В продължение на 15 дни четниците водят неравностойна боеве с няколко пъти превъзхождащите ги по численост и въоръжение турски потери. Последното сражение на българските родолюбци е под връх Бузлуджа. На мястото, където четата стъпва на българския бряг, беше отслужена заупокойна литургия.
В знак на признание към саможертвата на четниците паметникът на брега на река Дунав беше обкичен с венци, а присъстващите поднесоха по китка цвете.
Походниците ще преминат по маршрута, който е извървяла четата и ще отдадат заслужена почит към героите на местата, където са се водили сражения. Крайната точка на групата е връх Бузлуджа, където също ще бъдат поднесени венци и цветя.