Това стана ясно при представяне на експерименталната система за регистрация на пациенти с пръстов отпечатък в болничните заведения. Това са вътрешно, ортопедиично и интензивно терапевтично отделение. Те ще работят паралелно с действащата в момента система за чекиране с лични карти.
„Ррегистрацията на пациенти с новите пръстови идентификатори е напълно доброволна, и всеки пациент може да я откаже и да използва наличната вече система за регистрация с лична карта. Отказът от използване по никакъв начин няма да затрудни достъпа на пациенти до лечение, и всеки ще бъде лекуван без проблеми“, поясни директорът на болницата д-р Иван Стоянов.
Спешните случаи първо ще бъдат обработвани, и едва след това ще се процедира с регистрацията. Могат да възникнат и специфични случаи, като например пациенти с ампутирани или увредени ръце, при които отново ще се използва старата система.
Паралелното действие на двете системи ще продължи до края ва м. септември, след което тази с пръстовия идентификатор остава единствена. След 1 октомври, ако няма промяна в сроковете, лечението на хората отказали да се чекират с пръстов отпечатък няма да бъде поемано от Здравната каса и пациентите ще трябва да си плащат.
По думите на д-р Стоянов на този етап отказ от чекиране от пациентите няма. Предстои на следващ етап в базата данни за пациента да се въвеждат информация за предишни негови заболявания. Така всеки ще носи историята на заболяванията си в гънките на пръстите си.